
Psychoterapia
Założenia i metody pracy
Prowadzona przeze mnie psychoterapia opiera się na założeniach nurtu poznawczo – behawioralnego. Jest to proces terapeutyczny skupiony na zmianie swojego codziennego funkcjonowania (zarówno w zakresie naszego osobistego psychicznego świata, jak i w płaszczyźnie konkretnego działania w powszednim życiu).
Terapia ta uczy zwiększenia świadomości własnych myśli, emocji, doznań fizycznych i zachowań oraz zachodzących między nimi zależności. Wyposaża również w umiejętności, dzięki którym możemy zyskać większy wpływ na poszczególne elementy wewnętrznego doświadczenia, przede wszystkim dzięki zmianie naszych przekonań i dotychczasowego sposobu reagowania. Duży nacisk kładzie się na rozumienie tego jakie metody zmiany są proponowane, aby pacjent mógł je świadomie stosować zarówno w trakcie terapii, jak i po jej zakończeniu.

Trzecia fala terapii
poznawczo – behawioralnej
(terapia akceptacji i zaangażowania - ACT, terapia poznawcza oparta na uważności - MBCT, terapia dialektyczno-behawioralna -DBT, terapia oparta na współczuciu - CFT)
Najmłodsza grupa terapii poznawczo-behawioralnej wzbogaca nas w nowe cenne możliwości. Umożliwia spojrzenie na ludzkie problemy z zupełnie innej perspektywy dzięki wykorzystaniu technik uważności, zaczerpniętych ze wschodnich szkół medytacyjnych, ucząc bycia obecnym w teraźniejszej chwili, z otwartością i akceptacją wobec własnych doświadczeń.
Promuje zmianę podejścia do swoich procesów poznawczych i przeżyć poprzez budowanie większej elastyczności psychologicznej, pozwalającej na bardziej adaptacyjne przystosowywanie się do ciągle zmieniających się warunków otoczenia, niepewności, strat i niepokojów, będących nieodłącznymi elementami życia. Stawia też duży nacisk na wyznawane przez człowieka wartości oraz kontekst w jakim się on obecnie znajduje.
Uczy technik regulowania swoich emocji oraz umiejętności interpersonalnych, wybierania i podejmowania działań zgodnych z tym co dla nas ważne, rozwijania postawy nacechowanej współczuciem wobec siebie, swoich trudności i innych ludzi, promuje zrównoważone działania w oparciu o balans między czasem trudnymi do pogodzenia potrzebami.
Związki teraźniejszości z przeszłością
Mimo iż terapia poznawczo – behawioralna w głównej mierze koncentruje się na teraźniejszych trudnościach pacjenta, pozwala ona również na zrozumienie swojej osobistej historii życiowej i tego w jaki sposób dotychczasowe doświadczenia z dalszej i bliższej przeszłości ukształtowały ważne głębokie przekonania o nas samych i świecie oraz jak przyczyniły się do powstania pewnych utrwalonych schematów naszego przeżywania i reagowania.
Wiele z takich schematów pełniło dla nas w przeszłości ważną, potrzebną i ochronną funkcję, jednak powtarzane w dalszym ciągu w aktualnej rzeczywistości często przynoszą więcej szkody niż pożytku, stając się źródłem cierpienia i uniemożliwiając realizację naszego potencjału.
W zależności od trudności pacjenta możemy potrzebować poświęcić mniejszą lub większą ilość czasu na zrozumienie mechanizmów rozwoju oraz zmianę osobistych nieadaptacyjnych schematów i kluczowych przekonań (co może być szczególnie pomocne w przypadku zaburzeń osobowości czy innych przewlekłych czy uporczywie nawracających zaburzeń, np. depresyjnych czy lękowych).
Przebieg procesu terapeutycznego
Proces terapeutyczny rozpoczyna się od spotkań diagnostycznych, służących omówieniu zgłaszanych problemów i ustaleniu wspólnie z pacjentem celów terapii. Czas trwania psychoterapii zależy od złożoności natury trudności oraz potrzeb klientów.
Sesje terapeutyczne odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu. Spotkania mają miejsce w gabinecie, w wyjątkowych sytuacjach dopuszczam prowadzenie terapii on-line (czasowo lub całościowo) .
Ważne jest by zdawać sobie sprawę, iż proces terapeutyczny dzieje się nie tylko podczas odbywanych sesji, ale co równie ważne - pomiędzy nimi, co jest możliwe dzięki otwartemu obserwowaniu i aktywnemu uczestniczeniu pacjenta w procesie dziejącej się zmiany.


